Cel
Endometrioza to przewlekła choroba zapalna, która może powodować różne objawy bólowe. Obecne opcje terapii nie zawsze zapewniają wystarczającą ulgę w bólu i często powodują nieprzyjemne skutki uboczne. Ostatnie badania wykazały, że układ endokannabinoidowy jest zaangażowany w patofizjologię endometriozy, a stosowanie kannabinoidów może być potencjalną opcją terapeutyczną. Naszym celem było ustalenie po raz pierwszy rozpowszechnienia stosowania konopi, samooceny skuteczności i możliwej redukcji leków w krajach niemieckojęzycznych.
Metody
Przekrojowe badanie online zostało rozpowszechnione za pośrednictwem grup wsparcia i orędownictwa osób z endometriozą w mediach społecznościowych. Do udziału kwalifikowały się niemieckojęzyczne pacjentki z endometriozą w wieku ≤ 18 lat, mieszkające w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Wyniki
Spośród 912 uczestników, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi, 114 zgłosiło stosowanie konopi w celu samodzielnego leczenia. Konopie indyjskie zostały ocenione jako najskuteczniejsza strategia samoleczenia w celu zmniejszenia nasilenia objawów (samoocena skuteczności 7,6 na 10). Ponadto ~ 90% uczestników było w stanie zmniejszyć przyjmowanie leków przeciwbólowych. Największą poprawę zaobserwowano w zakresie snu (91%), bólu menstruacyjnego (90%) i bólu niecyklicznego (80%). Oprócz zwiększonego zmęczenia (17%), działania niepożądane występowały rzadko (≤ 5%).
Wnioski
W czasie badania spożywanie konopi indyjskich było nadal nielegalne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a medyczna marihuana była rzadko przepisywana ze względu na złożone wymagania. Wyniki sugerują, że konopie indyjskie stały się popularną metodą samoleczenia w leczeniu objawów związanych z endometriozą, prowadzącą do znacznej poprawy objawów. Konieczne są dalsze badania w celu zbadania najlepszych metod podawania, dawkowania, stosunku THC/CBD, potencjalnych działań niepożądanych i długoterminowych skutków, aby zapewnić oficjalne zalecenia pacjentom i pracownikom służby zdrowia.